Prehľad 2018 (1)

Prehľad 2018

V roku 2018 boli mojim verným spoločníkom pri love dravcov prút Spro Golden Ridge s gramážou 20-60g, dĺžkou 270cm a naviják Spro Dassault 3000 (šnúra Spro Got Braid! 0,22mm). Táto kombinácia má okrem spoločného farebného prevedenia (zlato-čierna) aj skutočne vyvážené vlastnosti sily a citu.

20180611 232203 01
Táto zostava sa ukázala byť ako cenné zlato v mojich rukách.

Podstatnú časť roka som lovil na rieke Dunaj, kde sa neoplatí podceňovať kvalitu a odolnosť rybárskej výbavy. Vedel som teda, čo mám v rukách a čo si môžem dovoliť. Lov s ťažkými nástrahami 40-60g nebol žiaden problém. Častokrát som mal zálusk na väčšieho sumca, čo sa mi žiaľ tento rok nepodarilo docieliť. Ako nástrahu som skúšal gumu Iris The Boss s opačne otočeným chvostom.

Moje tušenie v úspešnosť tejto gumy sa ukázalo byť pravdivé. Opačne otočený chvost The Boss vytváral väčšie vibrácie a pomalé vedenie nástrahy tesne nad dnom zaujalo pozornosť viacerých sumcov, od ktorých som dostal zopár slušných kopancov, ale aj stratených nástrah. Zaujímavosťou však bolo, že aj väčšie ryby uprednostňovali skôr menšie (12-15cm) rozmery nástrahy, ako tie väčšie (18cm).

20180816 220310 01
Zaujímavosťou je, že sumci majú stravu prevažne menších návnadových rýb

Ako neriadené strely
V silných prúdoch Dunaja, pred západom slnka, ale i po zotmení bol najväčším lákadlom pre "strieborné riečne torpéda" (bolene) wobler Little John DD 60 a stal sa vernou/povinnou súčasťou mojej krabičky s nástrahami, tak ako aj hladinový wobler Ikiru Pop 115, ktorého atakujúce bolene predvádzali nádherné divadlo priamo pred mojimi očami.

Splnený 'slaný' sen
Ďalší wobler z radu Ikiru - Baby Crank mi priniesol šťastie pri love na mori, resp. pri love mojej vysnívanej a dlho vytúženej ryby "seabass" (morský vlk).
Vernej podobe malej rybky, ktoré zvykne seabass napádať, menší jedinec tohto druhu neodolal a tak som mal po prvý krát možnosť si z blízka prehliadnuť túto krásnu a bojovnú rybu. Nebol to síce žiadny obor, ale veľmi potešil. Bojovnosť a sila tejto ryby ma zaskočila v momente, keď som to najmenej čakal a to pri použití len 6cm gumy Komodo. Do prútu rana ako z dela a ryba si brala metre šnúry takmer bez možnosti ju zastaviť, alebo aspoň pribrzdiť. Ani metrová šťuka ma tak nepotrápila, ako tento vyše 70cm dlhý morský vlk.IMG 20180801 182055 225
Blízke stretnutie, na ktoré sa nezabúda!

Ultra ľahká hra
Komodo (6cm) mi veľmi dobre poslúžil aj pri love s jemným prútom (ultralight), ktorý som osadil novijákom SPRO FreeStyle Skillz Pepper Dash vo velkosti 2000. Vyvážená zostava mi sadla do rúk ako zadok na šerbel a tak, keď bola príležitosť som sa venoval aj lovu pstruhov a ostriežov. 6cm Komodo si obľúbilo nespočetné množstvo menších ostriežov aj zubáčov. Odselektovať veľkosť rýb som sa snažil pomocou zmeny nástrahy a jej farby. Bony Shaker 95 bola správna voľba, o čom ma presvedčila aj už spomínaná veľkosť rýb. Z doposiaľ 10-15cm som sa zrazu presunul na takmer 40cm úlovky pruhovaných fešákov.

20180417 085639 01

Lov pstruhov s UL-kom je zaručená zábava a oddych v prírode.

Legendárny Rapper

UL-ko bolo lan taká malá náplasť na vyplnenie času, resp. na krátke vychádzky k vode, pretože hlavným cieľom pre mňa bol lov šťúk. Pravdupovediac snaha bola veľká, ale miesta, o ktorých som bol presvedčený, že budú plné týchto rýb sa ukázali byť síce plné, ale plné ich prirodzenej potravy. V letných mesiacoch som preto len zriedka navštevoval tieto revíry a šťuky nechal do zimy sa pekne vykŕmiť. Jediný úlovok počas leta sa mi podaril, keď sa vody Dunaja zakalili a to s legendou The Rapper 128 vo farbe Red Gill Albino.

A20181007 161410 01 
V zaplavenom regióne Dunaja som zachytil niekoľko Raperov!

V zakalenej vode Dunaja The Rapper dokázal, že označenie „legenda“ mu právom patrí!

Byť iný môže znamenať úspech. Za tých pár rokov, ktoré sa venujem lovu na prívlač a cielene lovu šťúk som si zvykol, resp. radšej používam nástrahy, ktoré nie každý rybár vo svojej výbave má. Nejde ani tak o typ, ale skôr o veľkosť nástrahy. Mnoho rybárov pri love šťúk používa nástrahy (gumy, woblery) o dĺžke cca 7-10cm, čo z môjho pohľadu neprospieva rybám a obzvlášť ak rybár uprednostňuje športový rybolov, čiže "Chyť a pusť!"! Častokrát sa stáva, že šťuka tak malú nástrahu lapí do tlamy a háčik sa zapichne do jej žiabrových oblúkov, pripadne do hltanu, čo má v konečnom dôsledku za následok zbytočnú smrť ryby.

Netreba sa preto báť využívať pri love zubatých kráľovien našich vôd napr. gumené nástrahy s dĺžkou 15-25cm a väčšie háky, alebo wobler s väčším priemerom tela. Človeka dokáže častokrát prekvapiť aj to, ako si malé šťučky dovoľujú zaútočiť na väčšiu nástrahu, prípadne na wobler, ktorý sa im ani do papuľky nezmestí, ako tomu bolo v pár prípadoch pri love s Iris Flash Jerk.

20181007 161410 01
Kľúčom k úspechu je aj veľkosť nástrahy.

Iris Pop-Eye je TOP!
Koniec roku sa blížil a s ním aj tzv. "šťučí čas". Dlho očakávaná chvíľa prišla až tesne pred Vianocami. Do rúk sa mi dostala novinka pre rok 2019 Iris Pop-Eye, ktorú som mal možnosť otestovať a poviem Vám, že účinnosť a atraktivita tejto gumy ma veľmi milo prekvapila a obávam sa, že len ťažko ju nejaká

20181225 081351 01
Giant Flapper zažiaril v tlame nejednej  šťuky.

iná prekoná. Šťuky sa po nej išli jednoducho zblázniť a bolo nádherné občas sledovať ako 2-3 ryby naraz prenasledujú gumu a jedna druhú predbieha, ktorá ju skôr chytí. Najviac úspešné v čírej a mierne prikalenej vode boli svetlé a prirodzené farby s veľkosťou 17, 20 a 23cm. Do pozornosti by som dal určite aj nástrahu Giant Flapper 20cm, ktorá taktiež nejedenkrát zažiarila v "zubatom úsmeve".

20181223 102624 01

Novinka Pop-Eye už našla svoje čestné miesto v mojom boxe.


 

 
Archiv 
 Spro Leoza baitcastový naviják; malé silové náčiní

Dlouhou dobu téměř každý rybář používal na dravcový rybolov přívlačový naviják. Baitcastové navijáky byly používány vesměs jen k mořskému rybolovu. Když přišly na trh levoruké modely...

Více informací
 Special Force Spin 190

Jelikož v zimě častěji jdu na candáty na řeku, poohlížel jsem se po novém vertikálním prutu. Moje oko padlo na novou sérii Special Force a otestoval jsem Spin 190.

Více informací
 Spro Addiction Hardbait & Shad Performance 240 BC

Již po delší dobu jsem měl v hlavě techniku, ale nemohl na ní nalézt vhodný prut. Ten měl být o něco delší, pro lehčí rybolov, s dostatečnou tuhostí pro rybolov se shady na...

Více informací
 Okouni ho prostě milují; Ikiru Baby Crank DD

Během léta a podzimu můžete aktivně cílit na okouny.  Pro mě to představuje extra rozměr městského rybolovu. Kromě rybolovu s shady na okouny fungují skvěle i menší wobblery! Jedním z mých...

Více informací
 AXE Spin ‘French Blade’

Stále je třeba najít jednodušší a více efektivní nástrahu na štiku a okouna na malé a střední vody. Když chytám na malých, nepříliš hlubokých jezerech a kanálech, v mé krabičce vždy najdete pár rotaček.

Více informací
 Canal XT; prvotřídní univerzál

Cresta Canal XT je navržen pro rybolov na kanálech, ale funguje výborně i na jiných vodách. Druhy jako parma, plotice, okoun a dokonce i lín lze s tímto tenkým bičem perfektně zdolat.

Více informací
 Nové extra barevné nástrahy Devil

Mnoho rybářů chytajících dravce zažilo skvělé výsledky s nástrahami SPRO Screamin´Devil. Tyto nástrahy, navržené v úzké spolupráci s holandským specialistou Henkem Simonszem, skvěle...

Více informací
 Nástraha kterou nelze podceňovat: Cresta Spaghetti

I když je Cresta Spaghetti známa hlavně na pstruhové scéně, příznivci rybolovu v zatravněných vodách by jí též neměli podceňovat. Funguje i na parmových rybnících a kapři jí také mají rádi.

Více informací
 Můj první nához s Fat Iris

Není to tak dávno, co jsem dostal jeden z prvních prototypů Fat Iris. Nástraha, která brzy na trhu bude ve dvou velikostech, 6 a 8 cm. Použil jsem 8cm verzi, velikost, která ihned získala mou pozoronost.

Více informací
 SPRO ‘Fire Erie Jigová hlavička’

Novinkou ve SPRO’s deadbait řadě je jigová hlavička Fire Erie. Tato nová hlavička je multifunkční a může být použita pro mnoho různých způsobů rybolovu s mrtvou nástrahou.

Více informací
 HS Pro Series, ‘Deadbait Special’

Je sobotní večer a kontroluji předpověď počasí. S -2°C to bude první mrazivá noc. Studený východní vítr a jasná obloha slibují velmi chladný den.  Skvělý pro první zkoušku nového...

Více informací
 Přívlačový naviják či baitcaster?

Většina rybářů chytajících dravce používá klasický přívlačový naviják, a někteří preferují baitcastový. Jiní  zase používají oba dle podmínek. Já patřím k nim, většinou používám přívlačový naviják...

Více informací
 Legendární HS Titan je zpět

Legenda je zpět! Kvůli vysoké poptávce jsme letos navrhli novou sérii prutů založenou na nejoblíbenějším Henk Simonsz prutu všech dob.

Více informací
 Dassault; vlk v rouše beránčím

Dassault je přívlačový naviják, který je třídou sám pro sebe. Na jednu stranu agresivní vzhled zrcadlí jeho výkonnost, na druhou Dassault lze popsat jako luxusní a aerodynamický.

Více informací
 Secure Grip štikový peán

Vývoj specializovaného náčiní pro moderní dravcaře jde neustále kupředu. My dravcoví rybáři máme vysoké nároky na naše vybavení a peány nejsou výjimkou.

Více informací
 Prochytávání řek s Ikiru Crank (část2)

V části 2 se podívám na Ikiru Cranky, potápivé hloubky, specifikace, a situace, v jakých tyto nástrahy používám

Více informací
 NYNÍ V PRODEJI: DASSAULT XF

Má stejný ultrajemný systém převodů, jako Dassault, který byl uveden na trh v minulém roce. Dassault XF je vyladěn pro sladkovodní použití. BBR rotor maximalizuje vyváženost...

Více informací
 Nieuwe FreeStyle items voor 2018

FreeStyle přichází s řadou zcela nových šikovných výrobků. Co třeba Dropshot Holder? Již nikdy více kývající se dropshotová zátěž, která se omotá kolem rukojeti Vašeho navijáku...

Více informací
 Nové 2018 FreeStyle Oblečení

S malým přívlačovým navijákem, citlivým prutem a nějakými malými nástrahami si můžete užít skvělý den městského rybolovu. Určitě se ale podívejte i na naše praktické a pohodlné oblečení...

Více informací
 Red Arc The Legend 4000

Když jsem si vybíral z nabídky vláčecího náčiní firmy SPRO pár kousků k testování, byl nový Red Arc jasná volba. Proč? Protože mě jako letitého uživatele starého modelu zajímalo, jak pokročil...

Více informací
 SPRO MEGA SEZÓNNÍ HITY!

Bude to skvělá rybářská sezóna, protože i vy můžete plně vychutnat nádherné nabídky SPRO Mega sezónních hitů! Této kampaně se účastní přes 70 obchodníků, takže je pravděpodobné, že ve...

Více informací
 Prehľad 2018 (1)

V roku 2018 boli mojim verným spoločníkom pri love dravcov prút Spro Golden Ridge s gramážou 20-60g, dĺžkou 270cm a naviják Spro Dassault 3000 (šnúra Spro Got Braid! 0,22mm). Táto kombinácia má okrem spoločného farebného prevedenia (zlato-čierna) aj skutočne vyvážené vlastnosti sily a citu...

Více informací
 100% důvěra

Jako rybář na dravce někdy potřebujete čas na to, abyste si připravili Vaše vybavení. Nový SPRO 100% Fluorocarbon vám může pomoci...

Více informací
 Gamakatsu Akilas 80MH

Pruty Gamakatsu Akilas byly vyvinuty, aby stimulovaly lovecké instinkty lidí. Design blanku umožní rybáři zažít úžasný pocit rychlosti, přesnosti a jemnosti. Díky využití nejkvalitnějších grafitových materiálů a stavebních komponentů bylo možné vytvořit sérii přívlačových prutů, která má v sobě všechny...

Více informací
 
Archiv 2015Archiv 2014Archiv 2013Archiv 2012Archiv 2017Archiv 2018Archiv 2019
Hledat: